Köpekler
Bütün Köpekler Yüzebilir mi?

Bütün Köpekler Yüzebilir mi?

Bütün köpekler yüzebilir mi sorusu hayvanseverleri her zaman meraklandırmıştır. Ancak sanılanın aksine köpek türlerinin tamamı yüzemez. Buna rağmen doğuştan iyi yüzücü olan köpeklere verilecek eğitimler sayesinde suda denetimli bir şekilde yüzmelerini sağlayabilirsiniz. Örnek olarak Labrador ırkı köpekler doğuştan yüzme yeteneğine sahiptir. Vücut yapısının yanı sıra tüy özellikleri de yüzme aktivitesine uygundur. Suda üşümeyen Labrador ırkı köpeklerin aksine basık burunlu köpek ırkları, doğuştan yüzme yeteneğine sahip değildir. Bir örnekle destekleyecek olursak, English Bulldoglar kısa bacaklı ve basık burunlu olduklarından dolayı yüzemeyebilir. Fakat Bulldog sahipleri yavru köpeklere verecekleri eğitimler sayesinde onları yüzmeye alıştırabilir.

Bütün köpekler yüzebilir mi sorusunun olumsuz yanıtlarından biri de Basses Hound ırkı kısa bacaklı köpeklerdir. Anatomik yapıları nedeniyle iyi bir yüzücü olmayan bu köpeklerin suyla ilk tanışma süreci her zaman önemlidir. Çünkü ilk deneyimde üşümeyen veya korkmayan köpeklerin yüzmeyi kısa sürede kavrayabileceği bilinir.

Köpeklerin Suyla İlk Tanışması Nasıldır?

Köpeğinizi ilk defa suyla tanıştırıyor ve keyifli vakit geçirdiğini gözlemliyorsanız, yüzme yeteneğine sahip olduğunu düşünebilirsiniz. Daha çok yavru köpekler ilk suya temas ettiklerinde korkabilir. Zaten soğuk olan su nedeniyle bu süreçte olumsuz davranışlar da sergileyebilir. Yavru köpeğiniz varsa önce suyun sıcak olmasını sağlamanız gerekir. Çünkü köpeğin soğuk suda üşümesi veya korkması, tekrar suya girmesine engel olacaktır.

Onları suyla tanıştırmadan önce örneğin bir sahildeyseniz yanınıza köpeğinizin ilgisini çekecek oyuncaklar almalısınız. Belirli aralıklarda bu oyuncakları su kenarına atmalı ve köpeğin ayaklarının ıslanmasını sağlamalısınız. Eğer köpeğiniz bu oyundan hoşlanıyorsa suya girmesi daha kolay olacaktır. Bacaklarının tamamen suya girmesi için de oyuncağı suyun içine doğru atmanız yeterli olacaktır. Birkaç gün boyunca aynı hareketi denemeli ve köpeğinizin her suya girişinde siz de yanında olarak motive etmelisiniz.

Yavru köpekler genelde yetişkin köpekleri taklit etmektedir. Bu nedenle varsa köpek arkadaşını da yanınıza alarak birlikte eğitime başlayabilirsiniz. Ancak bu süreçte yavru köpeğinize kesinlikle can yeleği giydirmeniz gerekiyor. Can yeleği sayesinde sudaki köpükler, köpeğinizin daha dik yüzmesini sağlayacak ve olumsuz durumlara neden olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir