Kedi Cinsleri
British Shorthair Kedi Irkı Kökeni ve Genel Özellikleri

British Shorthair Kedi Irkı Kökeni ve Genel Özellikleri

Uysal bir kedi türü olan British Shorthair ırkı kediler aynı zamanda çok zekidirler. Evdeki tüm canlılarla ve sahipleriyle iyi geçinen bu kedilerin tek başına kaldığı zaman da sakinliğini koruduğu unutulmamalıdır. Haliyle yaşam alanında beslenebilecek en şirin ve sakin kedi ırkı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Öte yandan oyun oynamayı seven ancak çevresine zarar vermeden hareket eden British Shorthair ırkı kedilerin en önemli özelliği, kısa sürede bulunduğu ortama uyum sağlayabilmesidir.

British Shorthair Kedi Irkı Kökeni

British Shorthair kedi ırkıyla ilgili 19. yüzyıla dair bilgiler bulunmaktadır. Bir kedi severin gösteri sırasında dünyaya tanıtılan bu kedilere gösterilen ilgi daha sonra İngiltere’de başlamış ve zamanla tüm dünyaya yayılmıştır.

British Shorthair Genel Özellikleri

British Shorthair kedi ırkı, kendi ayaklarının üzerinde durmayı sever. Bakımını kendisi yapar. Doğumdan itibaren bakıma alıştırabileceğiniz gibi kendiliğinden bu sürece uyum sağlamasını da bekleyebilirsiniz. Aslında hayvanseverler British Shorthair kedilerine ‘şehir kedisi’ adını vermiştir. Çocuklarla arası iyi olan ve sabrıyla sahiplerini şaşırtan bu kedinin tırmalama ve saldırganlık eğilimi çok nadirdir. Sürekli ilgi beklemeyen ancak oyun oynamak istediğinde mutlaka karşılık isteyen British Shorthair kedilerinin erkek olanları, dişilerden daha büyük yapıya sahiptir. Yetişkin dişiler 7 kg’a kadar, erkekler ise 10 kg’a kadar gözlemlenebilir. Ortalama yaşam süreleri ise 14-20 yıl arasındadır.

Özel bir kedi ırkı olarak bilinen British Shorthair’in beslenme sürecine dikkat edilmelidir. Kaliteli mamaların kullanılması gerekirken sadece bu ırka özel olarak üretilen mamalardan faydalanmanızda yarar var. Çünkü bu kedi ırkının günlük vitamin ihtiyacı diğer kedi türlerine göre farklı olabilir.

Her geçen gün British Shorthair ırkı kedilere olan ilgi artmaktadır. Sevecen olmaları, bulundukları ortama kısa sürede uyum sağlamaları ve uzun süre yaşayabilmeleri nedeniyle sahiplenilen bu kedilerin kendine özgü cilt yapısı olduğu da unutulmamalıdır. Ayrıca çene yapısı basık olan British Shorthair ırkının kalın bir deriye sahip olduğu bilinir. Kedi maması seçerken ve kedinizin bakımını yaparken de bu kriterlere göre hareket etmeniz sağlıklı olacaktır. Elbette günümüzde birçok kedi türü bulunduğundan seçim yapmakta zorlananlar diğer ırklarla ilgili bilgilere de ulaşmak durumundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir