Köpek Cinsleri
Border Collie Köpek Cinsi Özellikleri

Border Collie Köpek Cinsi Özellikleri

Dünya’nın en akıllı ve zeki köpek cinsleri arasında yer alan Border Collie köpek cinsi oldukça dayanıklıdır ve sahiplerine karşı sevecen olmaları ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Sahipleri ile her zaman hareketli zamanlar geçirmek isteyen Borde Collie köpek cinsi insanlara karşı tam bir dost görevini üstlenmektedir. Kökeni İskoçya’ya dayanan bu köpek türünün ismi coaly (kömür karası) sözcüğünden gelmektedir. Kaslı bedene sahip olan bu köpek türü ince uzun buruna sahiptir. Kuyruğu ise uzun olan Collie’nin iki farklı cinsi bulunur: “uzun tüylü ve kısa tüylü olarak ikiye ayrılmaktadır.” Çoban köpeği  ve bekçi köpeği olarak da kullanılmaktadır.

Border Collie köpek türünü üne kavuşturan film Lassie filmi ve dizisidir. Lassie filmi ile oldukça popüler olan bu köpek türü, bazı insanlar tarafından “lassie” ırkı olarak da anılmıştır. Çok zeki olması ve insanlarla iyi geçinebilen bu köpek türü, sevdiği insanlara karşı her zaman dost canlısıdır. Onları korumasına alırlar ve ev içinde çocuk varsa çocuklarla da iyi geçinirler.

Border Collie Karakteri

Border Collie köpek türü, apartman hayatına uygun değildir. Bu köpek türü farklı kaynaklarda ” en zeki köpek ırkı” olarak bilinmektedir. Üstün zekası her zaman farklı bilgiler öğrenmeye yetecek kadar geniştir. Eğer ki müstakil eviniz ya da çiftliğiniz varsa bu köpek ırkını sahiplenmek en ideal fikir olabilir. Her zaman enerjik tavırları ile gün içinde farklı farklı hareketler yapacaktır. Bazı kaynaklarda Border Collie köpek türünün koyunları hipnotize etme gücüne sahip olduğu da belirtilmektedir. Dünya üzerinde, bomba arama – bulma, narkotik köpeği, arama kurtarma ve çeşitli görevlerde başarılı olduğu ispatlanmıştır.

Border Collie Bakımı

Border Collie, yüksek enerjiye sahip olması sebebiyle fazlasıyla egzersiz ihtiyacı bulunmaktadır. Günlük olarak dolaştırılmalı ve koşması sağlanmalıdır.Haftada 4 ya da 5 kere düzenli olarak tüylerinin taranması gerekmektedir. Tüyler uzarsa kesilmelidir.

Border Collie köpek türü, olağanüstü dayanıklı köpek cinsi olarak bilinir. Fakat bazı hastalıklar bakımsızlıktan ötürü ve yatkınlığı ile ortaya çıkmaktadır. İşte yatkın olduğu bazı hastalıklar:

Progresif Retina Atropisi: Dünya üzerinde birçok köpek ırkı gibi Border Collie’de progresif retina atrofisine yatkın olduğu bilinir. Hastalığın erken teşhisi oldukça önemlidir. Eğer ki düzenli aralıklarla veterinere götürmezseniz körlük gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Kalça displazisi: Uyluk kemiği kalça kemiğinin üstüne tam oturmadığı için kalça displazisi bir ya da iki bacağında görülebilmektedir.

Epilepsi: Kalıtsal olarak ortaya çıkan bu sorun, beraberinde çeşitli nöbetlere yol açabilmektedir.

Alerjiler: Border Collie köpek cinsi çeşitli alerjilere karşı yatkındır. Dış parazitler sebebiyle ortaya çıkan alerjiler bu ırkça en çok ortaya çıkan sorunlardan biridir. Dış parazitlerden korunması için gerekli önlemleri almanız gerekiyor.

Doğal ortamda herhangi bir hastalığa maruz kalmaması için, en ufak bir rahatsızlığında veterinere götürmeniz gerekiyor.

Tags :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir