Köpek Cinsleri
Bekçi Köpek Türleri

Bekçi Köpek Türleri

Bekçi köpek türleri özellikle yalnız yaşayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Sadakat konusunda oldukça isimlerini duyuran bu köpeklerin eğitimleri de oldukça kolay olduğu için apartmanda ya da bahçede yaşayabilirler.

Alman Çoban Köpeği

Bu cins halk arasında alman kurdu olarak da bilinmektedir. İnsanlarla uyum içerisinde olan bu köpekler oldukça zekidir. Dünyanın en sadık olan köpekleri arasında da yer almaktadır. Şu an bu cins arama kurtarma, polis, asker köpeği olarak da görev almaktadır. Zekalarının yanında aynı zamanda yeteneklidirler. Doğru bir eğitim verildiği zaman en sadık korumalardan biri haline gelirler.

Brittany

Enerji dolu, seveceni nazik ve eğlenceli olan bu cins aile bireyleri ile zaman geçirdiği zaman çok mutlu olur. Bu cins av köpeğidir ve sevdiklerine karşı oldukça fazla koruma iç güdüsüne sahiptir. Ailelerinden asla vazgeçmeyen bu cins ne olursa olsun ailelerine geri döner.

Akita

Sadık köpek türleri arasında en çok bilinen bu köpek pek çok filme de konu olmuştur. Sadık olmasıyla birlikte vücudunun güçlü ve büyük olması sayesinde bekçi köpeği olarak da bilinir. Bu cins köpeklerin eğitimi biraz daha zor olabilmektedir. Çünkü başına buyruk ve inatçı davranışları vardır. Fakat çocukluktan beri eğitim verilirse iyi yetiştirilebilir. Ailesine sıkı sıkı bağlı olan bu köpeklerin sadakati oldukça şiddetlidir. Sahibiyle uzun süre uzak kaldığı zaman bu köpekler depresyona görebilir. Psikolojik olarak kaygı ve stres içerisinde girerlerse eğer sağlıklarına da zarar verebilirler.

 Labrador Retriever

Bekçi köpek türleri denildiğinde akla ilk gelen cinslerden biri de Labradorlardır. Bu cins oyuncu, sevecen, sevimli ve oldukça naziktir. Sahipleri başta olmak üzere ailelerine oldukça sadıktırlar. Bu ırkın erken yaşta eğitim alması önemlidir. İyi bir eğitimle çok iyi bekçi köpeği de olurlar. Aynı zamanda çok enerjik oldukları için bolca egzersize ihtiyaç duyarlar. Egzersiz yaptırdıkça ailesine daha çok bağlanır. Dışarı çıkmayı çok seven bu köpekler çocuklarla da oyun oynamayı çok sever.

Rottweiler

Kendine güvenen, sadık, koruyucu, nazik ve sadık dolu olan bu ırkın özellikleri saymakla bitmeyecektir. Ailesine ve özellikle sahibin oldukça bağlıdır. Ailesine sevgisi her zaman vardır ve onlara karşı çok büyük bir koruma içgüdüsü içerisindedir. Büyük ve güçlü bir ırk olduğu için de pek çok kişi tarafından tercih edilir. Genelde bahçede yaşamaya uygun olsa da küçük yaştan beri eğitildiği zaman apartman yaşamına da uyum sağlamaktadır.

Shetland Çoban Köpeği

Kıvrık kulakları, gülümseyen çene yapısı ve uzun yüzü olan bu cins hem çok sevgi doludur hem de ailesine çok sadıktır. Bu kadar sadık olması da onun iyi bir bekçi köpeği olduğu anlamına gelir. Çocuklu aileler için çok ideal bir cinstir.

Boxer

Bekçi köpek türleri arasında bulunan boxer cinsi oldukça kaslı bir vücuda sahiptir. Güçlü çene yapısı ve ciddi yüz ifadesiyle korkutucu bir görüntüye sahip olsalar da oldukça nazik, sevimli ve eğlencelidir. Yaşadıkları bölgeye yabancı hayvanların ve insanların girmesini istemezler. Bu anlamda ailelerini korumak için her şeyi yaparlar. Onlara eğitim vermek bir anlamda zor olur. Çünkü cezalandırma ya da azarlama gibi durumlarda kalpleri kırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir